2343153

astara bezemisyjnie startuje w rajdzie dakar

bezemisyjny rajd dakar 2023

astara - innowacyjna marka

Zrównoważony i integracyjny „ASTARA Dream Team” wystartuje w Rajdzie Dakar 2023

W Aktualności , Motorsport , Bezpieczeństwo , Rozwiązania techniczne , Modele koncepcyjne
Opublikowano 21 lis 2022

* Trzech kierowców, trzech pilotów, trzy samochody, osiem pojazdów wsparcia; zespół ponad 30 osób, przed którymi staje wyzwanie jak najbardziej zrównoważonego udziału w Dakarze 2023.
* Pojazd ASTARA 01 Concept w najnowszej wersji poszedł krok dalej pod względem zrównoważonego rozwoju – zasilany jest obecnie w 90% e-paliwem.
* ASTARA TEAM będzie w tegorocznym rajdzie Dakar ponownie dokonywać pomiaru, raportować i bilansować swój ślad węglowy, tym razem jednak będzie się to odbywać z jeszcze wyższą dokładnością.
* Jako wyraz zaangażowania w wyrównywanie różnic, w zespole nie zabraknie kobiet, z Laią Sanz na czele.


Firma Astara, lider w dziedzinie usług z zakresu mobilności, zaprezentowała w centrum doświadczalnym w Madrycie swoje plany, dotyczące kolejnego Rajdu Dakar, który odbędzie się w Arabii Saudyjskiej w styczniu 2023 r. Zespół wysokiej klasy kierowców, ASTARA TEAM wystartuje w składzie: Laia Sanz - Maurizio Gerini, Carlos Checa - Marc Sol? i Óscar Fuertes - Diego Vallejo. Wszyscy oni ruszą na odcinki specjalne samochodem ASTARA 01 Concept, którego parametry zostały poprawione, z założeniem ukończenia Dakaru z najmniejszym możliwym śladem węglowym, co pozwoli na ponowne zdobycie tytułu najbardziej ekologicznego pojazdu i zespołu w rajdzie. Sportowcom będzie towarzyszyć osiem pojazdów pomocniczych i zespół ponad 30 osób obsługi, których zadaniem będzie udowodnienie, że doskonałość techniczna i rywalizacja na najwyższym poziomie nie kłócą się z przyjaznym dla środowiska podejściem i wyrównywaniem różnic.


To drugi rok bardzo ambitnego, wieloletniego projektu, polegającego na wcielaniu w życie wartości Astara w najbardziej wymagających światowych imprezach sportowych. Zgodnie z hasłem "Enable People Go Further", celem Astara jest umożliwienie ludziom pójścia dalej, poprzez wprowadzenie najbardziej efektywnych i przemyślanych technologii oraz rozwiązań – takich jak e-paliwa, dzięki czemu możliwe jest oferowanie najbardziej przyjaznych środowisku rozwiązań transportowych we wszystkich zastosowaniach.


Laia Sanz powiedziała: "Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę wziąć udział w tym projekcie, jadąc znacznie bardziej zrównoważonym pojazdem, ze wsparciem zespołu zajmującego się zmniejszaniem śladu węglowego i zaangażowanym w promowanie wyrównywania różnic. Jestem przekonana, że razem z Maurizio wykonamy świetną robotę - podobnie jak cały ASTARA TEAM!


Dla Carlosa Checa "ostatni rok stanowił tylko punkt odniesienia. Teraz, z ASTARA TEAM, mamy środki, aby dążyć do bardziej ambitnych wyników. Dlatego Marc Sol? i ja przygotowaliśmy się gruntownie."


Óscar Fuertes dodaje: "Jestem bardzo zadowolony z powrotu na rajd Dakar, który zawsze jest ogromnym wyzwaniem, ale jesteśmy gotowi pokonać je na pełnym gazie. Poza tym mam na fotelu pilota Diego Vallejo i to daje mi dodatkową pewność siebie. "


Podobnie jak w poprzednim starcie, samochód ASTARA 01 Concept będzie napędzany e-paliwem, ale tym razem w 90% zawierającym ekologiczne komponenty (70% w zeszłym roku). Dodatkowo samochód doczekał się kilku udoskonaleń – zmniejszono masę, zwiększono moc, dodano więc możliwość przewożenia trzeciego koła zapasowego – co bardzo liczy się w tak silnej konkurencji.


Po zakończeniu rajdu, zespół dokona pomiarów, przekaże raport i zbilansuje swój ślad węglowy – jak to miało miejsce w ostatniej edycji – zgodnie ze standardowymi protokołami pomiarowymi (Protokołem GHG i ISO 14064) rozszerzonymi do zakresów 1, 2 i 3 w 2023 roku. Oznacza to, że analizowana będzie bezpośrednia i pośrednia emisja gazów cieplarnianych produkowanych przez zespół, jak również inne pośrednie emisje, za które odpowiedzialne są dodatkowe ekipy, zaangażowane w wydarzenie (logistyka, przejazdy, itp.).


Tym samym ASTARA TEAM powraca na trasy rajdu Dakar z intencją, by po raz kolejny stać się najbardziej zrównoważonym i przyjaznym środowisku zespołem biorącym udział w rywalizacji.


ASTARA TEAM wprowadza również nowe zasady i koncentruje się na wyrównywaniu różnic, czego dowodem jest znaczący udział kobiet w zespole, z Laią Sanz na czele, a także takich ekspertek jak Jessica Nebra – ponad 25 lat zaangażowana w świat motosportu – czy Iona Hernández, która mimo młodego wieku ma doświadczenie w kartingu, hiszpańskich i niemieckich mistrzostwach samochodów turystycznych, IMSA, 24-godzinnym wyścigu Le Mans, serii European Le Mans, WEC i Dakarze.


Za ASTARA 01 Concept nadal odpowiada technicznie SMC Motorsport, a głównym szefem zespołu jest Gonzalo de Andrés.


Dakar 2023 po raz czwarty z rzędu odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. Rozpocznie się 31 grudnia na wybrzeżu Morza Czerwonego w pobliżu Yanbu al-Bahr, a zakończy 15 stycznia w Ar-Dammam, na brzegu Zatoki Perskiej. Trasa przecina kraj z zachodu na wschód i wraca do tzw "pustego kwartału", największego na świecie obszaru piaszczystej pustyni Rub al-Khali.


Uwagi: Aby pobrać zestaw prasowy z informacjami technicznymi i materiałami audiowizualnymi, kliknij tutaj 

O Astarze
Astara to innowacyjna firma zajmująca się mobilnością, która uzyskała pozycję światowego lidera w branży dzięki szerokiemu portfolio usług i produktów. Szacowany obrót Astary w 2022 roku wynosi 5,5 mld euro. Firma jest obecna w Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Austrii, Belgii, Finlandii, Luksemburgu, Holandii, Polsce, Szwecji, Szwajcarii, Argentynie, Boliwii, Chile, Kolumbii, Peru i na Filipinach, reprezentując 30 marek samochodów. Astara łączy ekosystem dystrybucji i mobilności, obejmujący wszystkie rynki, na których działa grupa, w tym wszystkie opcje posiadania, subskrypcji, użytkowania i łączności, które niosą ze sobą najnowszą technologię.

 


  • Kinga Ossowska
  • Menadżer ds. PR i mediów społecznościowych
  • kinga.ossowska@astara.com
  • ASTARA Poland Sp. z o.o.
  • 02-677 Warszawa
  • ul. Cybernetyki 10

NEWSLETTER DLA MEDIÓW

Najszybszy sposób by być na bieżąco. Dzięki subskrypcji otrzymasz nasze wiadomości prasowe prosto na swoją skrzynkę e-mail.

Zapisz się