Mitsubishi Space Star 2016 - odświeżona stylizacja i osiągi
Mitsubishi Space Star to kluczowy model Mitsubishi Motors w segmencie B, który w skali globalnej sprzedał się już w ponad 330 tys. egzemplarzy (dane za okres od marca 2012 do października 2015 roku). Trzy lata po europejskiej premierze ten popularny model został właśnie poddany znacznej modernizacji. Sylwetka pojazdu stała się bardziej drapieżna. Poprawiono również osiągi i dynamikę, tym samym umacniając pozycję modelu jako czwartego najważniejszego produktu w globalnej produkcji Mitsubishi Motors – po modelach L200, ASX oraz Outlander.
Zaprezentowane po raz pierwszy na salonie samochodowym w Los Angeles 18 listopada 2015 roku, Mitsubishi Space Star w wersji na rok 2016 zadebiutuje na Starym Kontynencie 12 stycznia 2016 roku, podczas salonu motoryzacyjnego w Brukseli. Natomiast do europejskich salonów (rynki zbytu obszaru MME34) samochód będzie wprowadzany od pierwszego kwartłu 2016 roku. Data polskiej premiery zostanie podana w późniejszym terminie.
Najważniejsze zmiany wersji modelowej na rok 2016:
- nowa stylistyka przedniej i tylnej części nadwozia + nowe kolory i elementy dekoracyjne karoserii
- lepsze jakościowo materiały wykończenia wnętrza i tapicerki
- poprawione osiągi i dynamika
- nowe element wyposażenia – m.in. system wspomagania ruszania pod górę (HSA), nowy system komunikacji Multifunction GPS Navigation (Smartphone-link) (MGN), itd.
* Na rynku brytyjskim oraz w pozostałych regionach model dostępny jest pod nazwą „Mirage”
Wszelkie dane przed ostateczną homologacją UE / Dostępność opcji i wyposażenia zależna od rynku zbytu i wersji modelu
Projekt „Global Small”
Jako owoc ambitnego projektu „Global Small”, który MMC zainicjowało w 2009 roku, Mitsubishi Space Star to produkt unikatowy, bowiem został stworzony w odpowiedzi na potrzeby wyselekcjonowanej grupy nabywców na całym świecie.
Niezależnie od miejsca zamieszkania, wszyscy klienci – zarówno z rynków wysoce rozwiniętych, jak i wschodzących – poszukują pojazdu, który wyróżniał się będzie tymi samymi cechami. Ma być przestronny, paliwooszczędny, przyjazny środowisku oraz niedrogi w utrzymaniu. Jednocześnie samochód taki powinien być pozbawiony wad i niedociągnięć zwykle utożsamianych z produktami niskobudżetowymi.
Aby wyjść naprzeciw tak wygórowanym potrzebom i wymaganiom globalnego odbiorcy, firma MMC wdrożyła projekt „Global Small”, zakrojony na szeroką skalę i uwzględniający zastosowanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych (znakomite właściwości aerodynamiczne i rozkład masy, inteligentny projekt zapewniający dobrą przestronność i funkcjonalność wnętrza, wydajne i oszczędne układy napędowe…).
Ogólnie rzecz ujmując, „Global Small” obejmuje platformę konstrukcyjną dla małych samochodów, dwa rodzaje nadwozia (5-drzwiowy hatchback Space Star oraz 4-drzwowy sedan Attrage), rodzinę nowych jednostek napędowych oraz fabrykę w Tajlandii (trzeci zakład produkcyjny MMC w tym kraju), zbudowaną specjalnie w celu realizacji założeń projektu. Produkcję uruchomiono tam w marcu 2012, a fabryka legitymuje się potencjałem produkcyjnym na poziomie 165 tys. sztuk rocznie.
Od tego czasu w skali globalnej nabywców znalazło już w ponad 330 tys. egzemplarzy modelu (dane za okres od marca 2012 do października 2015 roku). Wolumen sprzedaży z podziałem na regiony przedstawia się następująco:
Stow. Nar. Azji Poł.-Wsch. (ASEAN): Europa (obszar MME34): Ameryka Północna: Japonia: Australia i Nowa Zelandia: Ameryka Południowa: Środkowy Wschód: Afryka: Pozostałe region: |
128 571 sztuk 70 812 sztuk 50 918 sztuk 34 644 sztuk 21 533 sztuk 13 527 sztuk 5328 sztuk 2694 sztuk 98 sztuk |
Na Starym Kontynencie (MME34) największe rynki zbytu dla modelu Space Star to: Niemcy (27 527 sztuk), Izrael (8346 sztuk), Holandia (8231 sztuk), Wielka Brytania (5981 sztuk), Dania (4888 sztuk), Włochy (2369 sztuk), Austria (2149 sztuk), Szwajcaria (2134 sztuk), Portugalia (1918 sztuk), Francja (1769 sztuk) – łączny wolumen sprzedaży od chwili rynkowego debiutu do 30 listopada 2015 roku.
Ponadto na wybranych rynkach obszaru MME34 (Beligia, Szwajcaria, Austria, Izrael, Turcja) dostępna jest również odmiana 4-drzwiowa Attrage, która od 2014 rok sprzedała się w ilości 10 109 sztuk.
Wydajność przede wszystkim
Obok tak rewolucyjnych modeli, jak Mitsubishi i-MiEV, Outlander w wersji PHEV oraz ich wkrótce debiutujących na rynku braci z napędem elektrycznym (EV) bądź hybrydowym (PHEV), Mitsubishi Space Star to kolejny model pozwalający globalnemu nabywcy cieszyć się dostępem do niskoemisyjnych rozwiązań transportowych, których skuteczność mierzona jest wydajnością paliwową i niskim poziomem emisji CO2. Rezultatami priorytetowego potraktowania kwestii wydajności są między innymi:
- zupełnie nowa, wszechstronna platforma „Global Small”,
- zaawansowane właściwości aerodynamiczne (aktualny współczynnik Cd. równy 0,027, czyli poprawa niezwykle niskiej wartości 0,27 w obecnej generacji modelu),
- redukcja masy własnej pojazdu – optymalizacja konstrukcji oraz szersze wykorzystanie stali o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie (200/250 MPa), skutkujące zmniejszeniem masy własnej nawet do 845 kg,
- racjonalnie dobrana długość nadwozia (obecnie 3795 mm), którego kabina może pomieścić pięć osób i oferuje 1651 mm przestrzeni na nogi,
- zupełnie nowe, lekkie i wydajne, trzycylindrowe silniki benzynowe (1.0 l / 71 KM / 88 Nm oraz 1.2 l / 80 KM / 106 Nm) z elektronicznie sterowanym systemem zmiennych faz rozrządu MIVEC (Mitsubishi Innovative Valve timing Electronic Control), układem Auto Stop & Go, systemem Intelligent Battery Sensor z funkcją hamowania rekuperacyjnego, itd. Silniki mogą współpracować z nową, równie wydajną, 5-stopniową przekładnią manualną lub bezstopniową skrzynią INVECS-III.
Niższe, dłuższe i szersze nadwozie
Odświeżony Space Star nadal imponuje niskim zapotrzebowaniem na paliwo, ograniczoną emisją CO2, przestronną kabiną zamkniętą w kompaktowym nadwoziu oraz wyjątkowo rozsądnymi kosztami utrzymania. Jednak specjaliści z MMC poddali uważnej analizie opinie rynkowe na temat modelu, szczególnie wnikliwie przyglądając się komentarzom europejskich klientów z niezwykle konkurencyjnego segmentu B.
W rezultacie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nabywców wprowadzono modyfikacje, które sprawiają, że Space Star prezentuje się bardziej dynamicznie i oferuje jeszcze lepsze osiągi. Stosując podobne podejście, jak w przypadku nowego Outlandera (w wersji na rok 2016), projektanci MMC postawili na wizualną przemianę proporcji nadwozia modelu Space Star, dzięki czemu jego sylwetka zyskała na atrakcyjności i dynamice.
Zabiegi te nie przełożyły się jednak na znaczne zwiększenie gabarytów kompaktowego modelu z segmentu B, bowiem długość całkowita wzrosła o zaledwie 85 mm, do wartości 3795 mm.
Jednocześnie, nie mogło być mowy o pójściu na łatwiznę czy szukaniu pozornych oszczędności, i dlatego konstruktorzy przeprojektowali całą stylistykę przedniej części nadwozia.
Dzięki temu przedni zwis zwiększył się o skromne 1,5 cm, do wartości 745 mm, co pozwoliło na zachowanie znakomitego promienia skrętu (4,6 m). Pokrywa silnika zyskała atrakcyjne przetłoczenie, szerszy przedni grill wzbogacił się o chromowaną obwódkę oraz siatkowane tło, reflektory biksenonowe o nowym kształcie i światła pozycyjne LED. Natomiast w konstrukcji zderzaka poszerzono dolną część grilla, który przedziela teraz efektowna, wyrazista, chromowana listwa rozdwajająca się na obu końcach.
Tylna część nadwozia również zyskała nowe proporcje i wygląd, dzięki czemu sylwetka auta zdaje się szersza i niżej zawieszona nad drogą. Zmieniono kształt tylnego zderzaka, zespołu tylnych lamp, na który składają się poziome, wzdłużne światła cofania oraz lampy LED w kształcie litery „C” (tylne światła mijania oraz światła „STOP”). Ponadto nieznacznie (+ 7 cm) zwiększono również tylny zwis (do 600 mm).
Wizualny efekt szerszej i obniżonej sylwetki osiągnięto również dzięki wydłużeniu spojlera dachowego ze zintegrowanym, górnym światłem „STOP”. Dodatkowo, nowy spojler wpływa na właściwości aerodynamiczne, dzięki którym współczynnik oporu powietrza wynosi jedynie 0,27.
Kolejnym elementem odświeżonej, wyrazistej stylistyka modelu Space Star w wersji na rok 2016 są nowe, bardziej wyrafinowane felgi ze stopu metali lekkich (14 lub 15-calowe), które podkreślają nowy dynamiczny image, stanowiąc jeszcze doskonalsze wypełnienie wnęk nadkoli.
Wspomnieć trzeba również o dwóch dodatkowych kolorach nadwozia, które będą znakomitym uzupełnieniem nowego wyglądu. Mowa tu o odcieniach Wine Red oraz Metallic Sunrise Orange.
Odświeżona kabina
Zakrojone na szeroką skalę modyfikacje nadwozia, które zaowocowały odświeżeniem stylistyki modelu Space Star, znajdują swoje odzwierciedlenie w zmianach jakie zaszły w kabinie. Wprowadzone udoskonalenia, które stanowią efekt wnikliwej analizy opinii i komentarzy europejskich klientów, objęły między innymi:
- nową, miękką tapicerkę materiałową z trójwymiarowym, tkanym wzorem i kontrastującym przeszyciem, dostępną w opcji jednobarwnej (czarnej) lub dwukolorowej (czerń i kość słoniowa),
- nową kierownicę – stylistycznie nawiązującą do innych modeli marki i niemal identyczną jak ta montowana w nowym Outlanderze (w wersji na rok 2016) – ze wstawkami w kolorze czerni fortepianowej, chromowanymi elementami dekoracyjnymi oraz wieńcem obszytym skórą naturalną i wyróżniającym się zmienionym, ergonomicznym kształtem, który lepiej leży w dłoniach,
- bardziej subtelną stylizację panelu instrumentów z białym podświetleniem (w miejsce bursztynowego), białymi cyferblatami na czarnym tle (wcześniej: niebieskie cyferblaty na czarnym tle), chromowanymi obwódkami zegarów oraz nowymi funkcjami (na zegarach cyfrowych: wskaźnik temperatury zewnętrznej i funkcja ostrzegania o ryzyku oblodzenia, wskaźnik ostrzegawczy świateł pozycyjnych),
- nowy panel sterowania układem klimatyzacji manualnej, z trzema pokrętłami i pojedynczym przełącznikiem, wzbogacony o chromowane elementy dekoracyjne (klimatyzacja automatyczna dostępna jest z panelem cyfrowym)
- zupełnie nowe elementy wyposażenia:
- schowek podpodłogowy w przedziale bagażowym, który pozwala ukryć cenne przedmioty. Dzięki niemu można stworzyć płaską przestrzeń, gdy złożone są tylne siedzenia.
- radio cyfrowe (DAB)
Mały i dynamiczny
Zmiany wpływające na poprawę dynamiki modelu Space Star w wersji na rok 2016 objęły również konstrukcję podwozia, dzięki czemu miejskie Mitsubishi jeszcze lepiej radzi sobie w czasie jazdy na trasie.
- zoptymalizowano sztywność sprężyn zawieszenia oraz siłę tłumienia amortyzatorów, co – przy jednoczesnym usztywnieniu przedniej części nadwozia – przełożyło się na poprawę stabilności i precyzji prowadzenia przy jednoczesnym ograniczeniu przechyłów nadwozia.
- zmodyfikowano nastawy i charakterystykę pracy elektrycznego systemu wspomagania układu kierowniczego, co skutkuje lepszą precyzją i jakością prowadzenia.
- system wspomagania ruszania pod górę (HSA) wchodzi teraz w skład standardowego wyposażenia wszystkich wersji modelu, włączając w to odmiany z przekładnią manualną.
Komunikacja
Firma Mitsubishi Motors kontynuuje strategię stopniowego wprowadzania pokładowych rozwiązań oraz systemów komunikacji i łączności. Mitsubishi Space Star w wersji na rok 2016 to pierwszy samochód w gamie japońskiego producenta, który wyposażony będzie w nowy system nawigacji Multifunction GPS Navigation (Smartphone-link) (MGN). Plany na przyszłość zakładają również pojawianie się kolejnych rozwiązań.
System MGN oferuje szerokie możliwości dostosowane do potrzeb różnych grup użytkowników. System dostępny jest po przystępnej cenie, mimo iż wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne takie jak ciekłokrystaliczny ekran WVGA o przekątnej 6,5 cala (800 x 480 mm) oraz napęd DVD montowany w konsoli środkowej. Sterowanie systemem odbywa się przy pomocy dużych i ergonomicznie rozmieszczonych przycisków na ekranie dotykowym.
System oferuje szeroką gamę smartfonowych rozwiązań komunikacyjnych (m.in. Apple CarPlay™ i Android Auto™) oraz sterowanie głosowe realizowane za pomocą asystenta Siri (Speech Interpretation and Recognition Interface) i/lub systemów opartych na Google Voice.
MGN oferuje również dostęp do usług nawigacyjnych dostosowanych od preferencji użytkownika, ponieważ jest kompatybilna z usługami wbudowanymi, takimi jak:
- pełna mapa Europy firmy TomTom®,
- pakiet języków europejskich,
- moduł smart GPS,
- europejska lista punktów POI (point of interest),
… oraz usługami dostępnymi przez sieć komórkową:
- aktualizacje i informacje o ruchu drogowym w trybie rzeczywistym,
- sterowanie głosowe (Siri lub Google Voice),
- spersonalizowany profil i opcje.
I wreszcie, system MGN jest kompatybilny z szerokim spektrum technologii i kanałów multimedialnych – zarówno dostępnych obecnie (USB, iPod, Bluetooth®, DAB…) jak i w przyszłości (strumieniowanie danych, podcasty, sterowanie głosowe oparte na chmurze…).
Apple CarPlay and Siri są znakami towarowymi firmy Apple Inc., zarejestrowanej w USA i innych krajach..
Google I Android Auto są znakami towarowymi Google Inc.
Bluetooth® jest znakiem towarowym Bluetooth SIG Inc.
Android Auto i Apple CarPlay są niedostepne na niektórych rynkach –aktualne informacje o dostępności można znaleźc na stronach
• Android Auto: http://www.android.com/auto/
• Apple CarPlay: http://www.apple.com/ios/feature-availability/#applecarplay-applecarplay/