mitsubishi_logo

motorsport

wydarzenia

Outlander PHEV

premiery

o Mitsubishi

Dziś rusza Baja Portalegre 500 z Outlanderem PHEV!

W Outlander PHEV , Aktualności , Motorsport
Opublikowano
NOWE MITSUBISHI OUTLANDER PHEV 2016 WYSTARTUJE W RUSZAJĄCYM DZIŚ RAJDZIE BAJA PORTALEGRE 500! 
 
Doskonalenie technologii EV i 4WD w rajdach terenowych
 
Dziś, 22 października 2015 roku, nowe Mitsubishi Outlander PHEV - obecnie jedyny produkowany seryjnie dwusilnikowy samochód z napędem wszystkich kół (twin-4WD), wystartuje w rajdzie terenowym Baja Portalegre 500, który potrwa do 24 października. Za kierownicą Mitsubishi Outlandera PHEV zasiądzie Hiroshi Masuoka z MMC, który wygrał rajd Dakar dwa razy z rzędu (w latach 2002 i 2003). Trasa rajdu będzie areną 9. rundy Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych, a impreza znana jest jako wydarzenie rok w rok służące rajdowym asom z całego świata za rozgrzewkę przed Rajdem Dakar, najbardziej wymagającym rajdem terenowym rozgrywanym na Ziemi. Niedawno Mitsubishi Outlander PHEV ukończył po raz trzeci z rzędu Asia Cross-country Rally udowadniając tym samym swoją wyjątkową wytrzymałość, niezawodność i dzielność w terenie, jak również trwałość układu napędowego  Plug-in Hybrid Electric Vehicle (PHEV) sprawdzaną w najtrudniejszych warunkach, zatem oczekiwania są duże. Na liście samochodów zgłoszonych do rajdu znalazły się także trzy rajdowe Mitsubishi ASX Racing, Mitsubishi Racing Lancer oraz 6 Mitsubishi Pajero i 2 Mitsubishi L200. 
 
Zwycięzca Dakaru w hybrydowym Mitsubishi Outlander PHEV
Nowe Mitsubishi Outlander PHEV poprowadzi Hiroshi Masuoka, który dwa razy z rzędu (w latach 2002 i 2003) zwyciężył w rajdzie Dakar. Hiroshi Masuoka będzie również pełnił rolę kapitana zespołu złożonego i prowadzonego głównie przez pracowników MMC, w tym kierownika zespołu i jego dyrektora technicznego Yasuo Tanaka, eksperta z Departamentu Badań i Rozwoju Podzespołów Pojazdów Elektrycznych (EV) w Biurze Badań i Rozwoju Technicznego, wspieranego przez czterech inżynierów z tego samego departamentu.
 
Baja Portalegre 500 
Organizowany od 28 lat przez Automobilklub Portugalii rajd Baja Portalegre 500 jest rajdem terenowym rozgrywanym w dystrykcie Portalegre we wschodniej części Portugalii. Zawodnicy przejadą 670 km, głównie po dość szybkich, płaskich drogach gruntowych. Tegoroczna edycja Baja Portalegre 500 to 9. runda Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych, a impreza traktowana jest jako rozgrzewka przed najtrudniejszym terenowym maratonem świata - rajdem Dakar. Portugalski rajd organizowany jest w trzech kategoriach - samochodów, motocykli i quadów, łącznie na starcie pojawi się 314 pojazdów. 
 
Liczne Mitsubishi w rajdzie
Markę Mitsubishi wybrało wielu kierowców startujących w portugalskim klasyku. W czołówce rajdu za kierownicą Mitsubishi ASX Racing zobaczymy między innymi znanych kierowców - Carlosa Sousa czy  Guilherme Spinelli a Mitsubishi Racing Lancera poprowadzi Miguel Barbosa. W rajdzie wystartuje też 6 Mitsubishi Pajero i 2 Mitsubishi L200. 
 
Wyczynowe Mitsubishi Outlander PHEV
Samochód przygotowano na bazie modelu produkcyjnego, do którego wprowadzono modyfikacje wymagane w samochodach rajdowych. Mitsubishi Outlander PHEV startujący w rajdzie w barwach MMC będzie promował rozwój technologii EV i 4WD. Samochód korzysta z akumulatorów trakcyjnych z modelu produkcyjnego, stanowiących serce systemu hybrydowego plug-in pojazdu, przy czym akumulatory zostały strukturalnie zmodyfikowane, by miały większą pojemność i mogły dostarczać więcej mocy. Układ sterowania zarządzający pracą silników przeprogramowano, by poradził sobie ze zwiększoną mocą. Ponadto, silnik spalinowy i generator, które dostarczają energię do akumulatorów i silników elektrycznych zostały poddane lekkim modyfikacjom w celu zwiększenia mocy wyjściowej i poprawy osiągów całego systemu.
 
W nadwoziu, oprócz wyposażenia go w klatkę przeciwkapotażową i inne urządzenia bezpieczeństwa, wprowadzono modyfikacje pozwalające na wykorzystanie zwiększonych możliwości terenowych samochodu wynikających ze zmian w systemie PHEV. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć zwiększenie prześwitu i skoków zawieszeń kół, a także zastosowanie rajdowych opon o większych średnicach. Zmiany te przesuwają granice możliwości Outlandera PHEV w szczególnie trudnych warunkach rajdowych, a dane zebrane w trakcie imprezy będą bardzo cennym materiałem przy rozwijaniu konstrukcji samochodów przeznaczonych do produkcji seryjnej.
 
Opinia kapitana zespołu i kierowcy Hiroshi Masuoka
- Jak wiadomo, Outlander PHEV otrzymał pozytywne recenzje, tak w Japonii jak i Europie, w których podkreślano płynną i stabilną dynamikę jazdy wynikającą z zastosowania układu napędowego Twin Motor 4WD. Baja Portalegre 500 wymaga pokonania niemal non-stop trasy o długości 500 km, jedynie z kilkoma 20-minutowymi postojami serwisowymi, a sama trasa obfituje w trudne przeszkody, od szybkiego żwiru, po okrutnie wyboiste drogi.
 
Od pojazdów hybrydowych, jak nasze Mitsubishi Outlander PHEV, wymaga to najwyższego poziomu niezawodności silników napędowych i akumulatorów. Mając wielu konkurentów w tegorocznym Baja Portalegre 500, chcę na ich tle pokazać wspaniałą dynamikę i niezawodność Outlandera PHEV, które pochodzą wprost z modelu produkcyjnego dostępnego dla naszych klientów na całym świecie – dodaje kierowca.
 
Przy wsparciu inżynierów MMC specjalizujących się w samochodach elektrycznych, będziemy walczyć o ukończenie rajdu w gronie zwycięzców, wykorzystując to wydarzenie jako okazję do pokazania mocy generowanej przez zmodyfikowane podzespoły napędu elektrycznego naszego Mitsubishi Outlandera PHEV oraz aktualnych możliwości opracowanej przez nas technologii sterowania napędu 4WD, którą wciąż rozwijamy z myślą o zastosowaniu w hybrydowych systemach napędu pojazdów elektrycznych EV w przyszłości - zapowiada Hiroshi Masuoki.
 
Oprócz udziału w Baja Portalegre 500, MMC zapewniło wsparcie, analogicznie jak w latach 2013 i 2014, w postaci zbudowania i przekazania samochodu, który wraz z zespołem inżynierów był do dyspozycji zespołu rajdowego Two & Four Motor Sports startującego w Mitsubishi Outlanderze PHEV w FIA Asia Cross Country Rally 2015.  Zespół w składzie Takatsugu Aoki (kierowca) i Wuttichai Trithara (pilot) przejechał 2400 kilometrów morderczej trasy w 40 godzin, 1 minutę i 51 sekund, zdobywając pierwsze miejsce w klasie pojazdów elektrycznych T1-3 i dwudziestą pozycję w klasyfikacji generalnej. W tym roku rajd AXCR świętował dwudziestą rocznicę istnienia. Outlander PHEV już po raz trzeci z rzędu potwierdził swoją niezawodność, wytrzymałość i sprawność terenową, a także udowodnił, że układ napędowy PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) przetrwa trudy najbardziej ekstremalnej eksploatacji. Udział w trudnych rajdach organizowanych w Azji i Europie jest doskonałą szansą na zebranie cennych danych, które jak zwykle posłużą firmie MMC do stworzenia jeszcze lepszych samochodów seryjnych.
 
Kontakt dla przedstawicieli mediów: Kinga Lisowska tel. +48 22 46 31 875,+48 22 46 31 800 w.175, 0 609 290 133, kinga.lisowska@mitsubishi-motors.pl Zdjęcia wszystkich modeli przeznaczone do publikacji znajdują się w internetowym serwisie prasowym www.press.mitsubishi.pl  Dla dziennikarzy przeznaczona jest również strona Mitsubishi Motors Corporation: https://library.mitsubishi-motors.com/contents/