i-MiEV - 10 years.jpg

Precyzja inżynierów

rozwiązania techniczne

Innowacyjność

Mitsubishi świętuje dekadę i-MiEV - pioniera elektromobilności

W o Mitsubishi , Aktualności , Rozwiązania techniczne
Opublikowano 14 cze 2019

Mitsubishi Motors Corporation (MMC) obchodzi 10. rocznicę wprowadzenia na rynek samochodu miejskiego o zerowej emisji spalin i-MiEV, który utorował drogę do szybkiego rozwoju masowej produkcji pojazdów elektrycznych (EV).

Od momentu premiery Mitsubishi i-MiEV zapracował na reputację ekologicznego, cichego i sprawnego samochodu epoki transportu zorientowanego na środowisko naturalne. Model i-MiEV zyskał swoją świetną reputację nie tylko ze względu na zalety środowiskowe, ale także dzięki pojawieniu się we flotach rządowych wielu krajów, a także między innymi we flotach firm taksówkowych i w ofercie firm wynajmujących samochody. Ponadto i-MiEV okazał się ważnym środkiem transportu w sytuacjach kryzysowych, gdy niedobory paliw utrudniają korzystanie z samochodów z silnikami spalinowymi.

Układ napędowy Mitsubishi i-MiEV wykorzystano również w pojeździe użytkowym o nazwie Minicab MiEV, który został wprowadzony na rynek w 2011 roku. MMC dostarczy we wrześniu 1200 egzemplarzy tego samochodu dla Poczty Japońskiej. Mimo niewielkich rozmiarów, Minicab MiEV jest wystarczająco pojemny, by być przydatnym środkiem transportu dla firm dostarczających towary w zatłoczonych miastach.

Łączna sprzedaż Mitsubishi i-MiEV i Minicab MiEV na całym świecie osiągnęła poziom 31 000 sztuk w ciągu 10 lat od wprowadzenia na rynek (dane na koniec kwietnia 2019).

Co najważniejsze, Mitsubishi i-MiEV przyspieszył także badania i rozwój elektrycznych układów napędowych w MMC, co doprowadziło bezpośrednio do wprowadzenia na rynek w 2013 roku Outlandera PHEV, wyposażonego w innowacyjny hybrydowy układ napędowy, łączący silniki elektryczne i silnik benzynowy. Outlander PHEV jest najlepiej sprzedawanym pojazdem plug-in w Europie przez 4 ostatnie lata z rzędu (2015-2018)*1.

Model i-MiEV, wyposażony w akumulatory o pojemności 16 kWh i montowany z tyłu silnik elektryczny o niewielkich rozmiarach, uzyskuje zasięg 160 km (w cyklu NEDC*2) oraz 105 km (w cyklu WLTP*3), czemu towarzyszą dobre osiągi. Kompaktowe wymiary samochodu są idealne w środowisku miejskim, a starannie przemyślana koncepcja rozplanowania podzespołów pozwoliła na wygospodarowanie miejsca na wygodne wnętrze dla czterech osób.

W obliczu rosnącego popytu na samochody elektryczne MMC pracuje nad komercjalizacją systemów wymiany energii z domem V2H i siecią energetyczną V2G, aby dalej rozwijać i promować samochody elektryczne i hybrydowe plug-in (PHEV). Firma uważa to za krok w kierunku zapoczątkowania nowej ery, charakteryzującej się zintegrowanym systemem powiązań między pojazdami i ludźmi oraz społeczeństwem i środowiskiem naturalnym.

*1…Źródło: JATO Dynamics
*2…NEDC oznacza New European Driving Cycle
*3…WLTP oznacza Worldwide harmonized Light vehicles Test Procedure


Uznanie dla Mitsubishi i-MiEV

W latach 2009 – 2010 i-MiEV w konkursie na Samochód Roku w Japonii Mitsubishi i-MiEV otrzymywał nagrody za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie najbardziej zaawansowanych rozwiązań technicznych. Układ napędowy i akumulatory pracowały pod kontrolą zaawansowanych systemów sterowania, które znacznie przewyższały wcześniej stosowane rozwiązania z tej dziedziny. Ten poziom technicznego zaawansowania konstrukcji został doceniony w 2009 roku, kiedy zintegrowany system kontroli pojazdu został ogłoszony przez Japan Automotive Hall of Fame zwycięzcą w konkursie 2009 Japan Automotive Hall of Fame Car Technology of the Year.

Historia samochodów elektrycznych MMC

Mitsubishi i-MiEV był również pionierem w dziedzinie technologii Vehicle-to-Home (V2H). Po tragicznym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło wschodnią Japonię w 2011, firma MMC przyspieszyła o rok premierę urządzenia nazwanego MiEV Power Box. Pozwala ono na użycie akumulatorów samochodu i-MiEV do zasilania domowych urządzeń elektrycznych w przypadku przerwy w dostawie prądu, co było rozwiązaniem pionierskim w dziedzinie znanej dzisiaj powszechnie pod skrótem V2H.

MMC prowadzi badania i rozwój pojazdów elektrycznych od 1966 roku. i-MiEV, który do dzisiaj pozostaje w sprzedaży, jest efektem ponad 50 lat prac rozwojowych prowadzonych w MMC w zakresie pojazdów elektrycznych. Prace te pozwoliły na wprowadzenie na rynek kilku innowacji technicznych, w tym wykorzystywania zaawansowanych akumulatorów litowo-jonowych i standardu ich ładowania CHAdeMO*4 oraz złączy do ładowania określanych jako Type1. W ciągu ostatnich 10 lat innowacje te pomogły zwiększyć zarówno zasięg samochodów elektrycznych, jak i liczbę dostępnych urządzeń do szybkiego ładowania akumulatorów. W rezultacie tego samochody elektryczne stały się bardziej przyjazne w codziennym użytkowaniu.

* 4 ... Handlowa nazwa standardu szybkiego ładowania samochodów elektrycznych EV i hybrydowych PHEV

O Mitsubishi Motors
Mitsubishi Motors Corporation to działający w branży motoryzacyjnej producent o zasięgu międzynarodowym, z siedzibą w Tokio, który zbudował konkurencyjną przewagą na rynku pojazdów typu SUV i pick-up oraz elektrycznych i hybryd ładowanych z gniazdka PHEV. Firma w roku 2009 wprowadziła na rynek pierwszy masowo produkowany pojazd elektryczny – i-MiEV, a następnie w roku 2013 model OUTLANDER PHEV - lidera rynków w Japonii i Europie w segmencie hybryd ładowanych z gniazdka. Mitsubishi Motors jest podmiotem globalnym, dzięki zakładom produkcyjnym w Japonii, Tajlandii, Chinach, Indonezji, Filipinach i Rosji, w których zatrudnia łącznie 30 000 pracowników. Modele takie jak PAJERO SPORT / MONTERO SPORT, TRITON / L200 i OUTLANDER mają ważny udział w budowaniu pozycji firmy. Globalna wielkość sprzedaży Mitsubishi Motors w roku fiskalnym 2017 wyniosła 1 101 000 egzemplarzy, a sprzedaż netto 2,19 biliona jenów. Spółka MMC jest notowana na giełdzie w Tokio.

 

 

 


  • Kinga Ossowska
  • PR/Communications Manager&Storyteller
  • kinga.ossowska@astara.com
  • ASTARA Poland Sp. z o.o.
  • 02-677 Warszawa
  • ul. Cybernetyki 10

NEWSLETTER DLA MEDIÓW

Najszybszy sposób by być na bieżąco. Dzięki subskrypcji otrzymasz nasze wiadomości prasowe prosto na swoją skrzynkę e-mail.

Zapisz się