Dziś światowe premiery Mitsubishi!
Tokio, 23 października 2019 r. – firma MITSUBISHI MOTORS CORPORATION (MMC) zaprezentowała dziś w czasie Tokyo Motor Show 2019 dwa koncepty: MI-TECH CONCEPT*1 – niewielkiego SUV-a, wyposażonego w napęd elektryczny oraz SUPER HEIGHT K-WAGON CONCEPT reprezentującego segment Kei-cars*2.
Takao Kato, dyrektor generalny MMC oraz Ashwani Gupta, dyrektor operacyjny MMC, zaprezentowali oba pojazdy na konferencji prasowej, jednocześnie wyjaśniając strategię elektryfikacji koncernu MMC.
„Koncentrujemy się na elektryfikacji, a w szczególności na rozwijaniu technologii hybrydowych pojazdów typu plug-in (PHEV)” – powiedział Kato. „Będziemy pracować nad rozszerzeniem naszej oferty zelektryfikowanych pojazdów, wprowadzając nowe modele i technologie w ramach w Sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi. Chcemy, aby w przyszłości firma MMC nadal pozostała liderem w kategorii pojazdów PHEV”.
Gupta dodał, że MMC planuje do 2022 roku wprowadzić jedną z własnych technologii napędów elektrycznych w nowym SUV-ie średniej wielkości i kompaktowym modelu tego segmentu, a także w samochodzie segmentu Kei.
SUPER HEIGHT K-WAGON CONCEPT, stanowi dla MMC wizualizację kolejnej generacji pojazdów segmentu Kei i ma zostać wprowadzony do sprzedaży w Japonii końca obecnego roku podatkowego.
1. MITSUBISHI MI-TECH CONCEPT
Mitsubishi MI-TECH CONCEPT zostało zaprojektowane jako „niewielki SUV, wyposażony w napęd elektryczny typu plug-in. Będzie zapewniać niezrównaną przyjemność z jazdy i pewność prowadzenia w każdym terenie i warunkach pogodowych”. Jest ucieleśnieniem przewodniego hasła MMC „Drive Your Ambition”*3, korzysta z konstrukcji opartej na lekkim, kompaktowym nadwoziu, z układem napędowym typu PHEV, wykorzystującym czterosilnikowy elektryczny system 4WD oraz zaawansowane systemy wspomagające kierowcę i dbające o bezpieczeństwo bierne i czynne.
(1) Dynamiczny projekt typu buggy
Zgodnie z koncepcją „zachęcania kierowcy do przygody”, MI-TECH CONCEPT ma być dynamicznym pojazdem typu buggy, który ucieleśnia ducha Mitsubishi.
Dynamika, charakterystyczna dla pojazdu elektrycznego, wyraża się w jasnoniebieskim lakierze nadwozia i elementach w kolorze miedzi na osłonie silnika, nadkolach oraz we wnętrzu pojazdu.
W przedniej partii samochodu zastosowano najnowszą wersję koncepcji wzorniczej “Dynamic Shield” (dynamicznej tarczy). Z jednej strony wykorzystuje ona satynowany kolor na środku kratki wlotowej powierza, a z drugiej poprzez elementy w kolorze miedzi, podkreśla wyrazisty charakter pojazdu elektrycznego. Reflektory w kształcie litery „T” mają jeszcze bardziej podkreślać rzucające się w oczy linie nadwozia.
W dolnej części przedniego zderzaka umieszczono po obu stronach aluminiową osłonę ochronną, centralną część pozostawiając dla kraty wlotu powietrza.
Sięgające wysoko błotniki i opony o dużym rozmiarze sugerują sprawność i potęgę SUV-a, a także stabilność w terenie. Nadwozie emanuje siłą i majestatycznością dzięki poszyciu karoserii, przypominającemu wyrzeźbioną sztabę metalu, ciętego maszynowo z jednego bloku. Stopnie na uformowanych w ten sposób bokach stanowią kompromis wzornictwa z funkcjonalnością.
Tył zaprojektowano odważnie, uzyskując sześciokątną formę, rzeźbioną w jednolitej bryle, co ma podkreślać solidność SUV-a. Tylna lampa w kształcie litery T wykorzystuje motyw znany z przedniego reflektora.
Wewnątrz, obsługę ułatwiają pozioma deska rozdzielcza i wzornictwo podporządkowane funkcjonalności. Poziomy motyw wzorniczy podkreślają dodatkowo miedziane listwy na kokpicie i kierownicy. Na konsoli środkowej, eksploatującej horyzontalny motyw, znalazły się przełączniki w kształcie klawiatury, a sąsiadujący z nimi uchwyt spełnia funkcję podpory dla ręki, ułatwiając obsługę klawiszy. Ich funkcje są prezentowane w prosty, ułatwiający percepcję sposób, a w identyfikacji pomaga także zmysł dotyku.
MMC stara się w swoich projektach zapewniać kierowcy łatwą, bezstresową obsługę. Na przedniej szybie wyświetlane są wszystkie istotne informacje o działaniu samochodu, lokalizacja w terenie i optymalna droga do celu.
(2) Lekki, kompaktowy układ napędowy PHEV
W nowym układzie napędowym PHEV, zamiast tradycyjnego, tłokowego silnika benzynowego, jako generator-silnik zastosowano lekką, kompaktową turbinę gazową. Sięgnięcie po taką technologię w układzie napędowym PHEV modelu koncepcyjnego małego SUV-a podyktował wzrost świadomości ekologicznej i tendencja do zmniejszania jednostek napędowych. Turbina gazowa jako generator-silnik osiąga wysoką moc maksymalną przy niewielkich rozmiarach i wadze.
Kolejną zaletą turbiny gazowej jest możliwość stosowania do jej zasilania różnych paliw, takich jak olej napędowy, nafta i alkohol, dostępnych w różnych regionach świata. Ponadto, jest nie tylko wydajna energetycznie, ale również przyjazna dla środowiska, ze względu na niewielką emisję.
(3) Układ elektrycznego napędu na wszystkie koła
MMC z dumą zastosowało zintegrowany system kontroli dynamiki w układzie S-AWC*4, z czterosilnikowym układem napędu na obie osie i aktywną, dwusilnikową kontrolą znoszenia (AYC)*5 dla każdej z osi. Elektryczne zaciski hamulcowe wpłynęły na szybkość reakcji układu hamulcowego, co ma przełożenie na precyzję sterowania i siłę hamowania wszystkich czterech kół, zapewniając jednocześnie radykalną poprawę w zakresie zwrotności i przyczepności. Podczas jazdy w terenie, kiedy dwa koła tracą trakcję, możliwość rozdziału i przeniesienia optymalnego momentu napędowego na dwa koła pozostające nadal na ziemi, zapewnia kontynuowanie jazdy. W ten sposób MMC gwarantuje bezpieczną podróż w każdych warunkach, kierowca odczuje to zarówno podczas codziennych dojazdów, jak i pokonywania bezdroży. Samochód jednocześnie pozwala na ekscytujące nieznane wcześniej wrażenia, takie jak zawracanie w miejscu dzięki możliwości przeciwbieżnego napędzania lewych i prawych kół.
4) Systemy bezpieczeństwa aktywnego i zapobiegania wypadkom
Pojazd jest wyposażony w interfejs człowiek-maszyna (HMI), który wyświetla na przedniej szybie wiele przydatnych informacji oraz uzyskiwane przez zaawansowane układy optyczne hologramy rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki pokazanym na przedniej szybie w formie rozszerzonej rzeczywistości informacjom o warunkach drogowych, otoczeniu i elementach ruchu, kierowcy mogą podejmować trafne decyzje, nawet przy słabej widoczności.
Dzięki rozszerzonemu pakietowi systemów wspomagających kierowcę MI-PILOT nowej generacji pojazd oferuje wsparcie kierowcy nie tylko podczas podróży po autostradach i zwykłych ulicach, ale także jazdy po drogach nieutwardzonych.
Oto film do publikacji, przedstawiający Mitsubishi MI-TECH CONCEPT https://press.mitsubishi.pl/wideo/kategoria/14682
2. MODEL KONCEPCYJNY MITSUBISHI SUPER HEIGHT K-WAGON
Model koncepcyjny SUPER HEIGHT K-WAGON to wyjątkowy przedstawiciel japońskiego segmentu aut typu Kei-car nowej generacji, przeznaczony dla kierowców, którzy pragną odbywać podróże na dłuższe dystanse i odwiedzać więcej miejsc. Oferuje wysoki i przestronny przedział pasażerski typu open-space, zapewnia osiągi i funkcjonalność typowe dla tego japońskiego segmentu pojazdów, jednak stylistycznie bliski jest niepowtarzalnym formom SUV-ów Mitsubishi.
(1) Styl nawiązujący do segmentu SUV
Poziomą kratę osłony chłodnicy wykorzystującą motyw Dynamic Shield przecinają pionowe metalizowane listwy.
Widok z boku emanuje mocą, dzięki dużej kabinie, podkreślonej długim rozstawem osi i charakterystycznymi podłużnymi przetłoczeniami. Jednocześnie listwę progową i nadkola pozostawiono czarne, aby zbliżyć się do charakteru SUV-a. Kolor nadwozia to dwukolorowa kombinacja oliwkowej zieleni i bieli ze srebrnymi relingami dachowymi, która ma oddać osobowość aktywnych kierowców. Koła z elementami w kolorach nadwozia zapewniają jednolity wygląd.
(2) Wyjątkowy w tej klasie komfort dzięki luksusowemu wnętrzu
Wysoki przedział pasażerski typu open-space modelu z segmentu Kei-cars wydaje się szczególnie obszerny w tylnej części, którą projektowano z myślą o potrzebach rodziny. Pasażerom tylnych foteli zagwarantowano łatwy dostęp do wnętrza dzięki szeroko otwieranym drzwiom, sporo miejsca na relaks, a także największą przestrzeń na nogi w tej klasie aut.
Projektanci wykorzystali brąz jako główny kolor eleganckiego wnętrza klasy premium, jako drugi kolor gamy pojawia się pomarańczowy. Syntetyczna skóra pokryta jest diamentowymi pikowaniami, co podnosi odczucie wysokiej jakości detali wnętrza.
(3) SUPER HEIGHT K-WAGON wyposażony w bogaty pakiet systemów wspomagających kierowcę i zapewniających bezpieczeństwo, w oszczędny silnik i przekładnię CVT, zapewni wysokie osiągi zarówno w strefach miejskich, jak i na drogach ekspresowych.
Na liście wyposażenia znalazł się pakiet systemów e-Assist, zapobiegających wypadkom - w tym MI-PILOT z asystentem pasa ruchu, sprawdzającym się na autostradach, system hamowania awaryjnego, zapobiegający kolizjom lub łagodzący ich skutki oraz system łagodzenia skutków niezamierzonego wciśnięcia pedału przyspieszenia, dzięki którym samochód może być klasyfikowany jako tzw Support Car S w szerokiej klasyfikacji pojazdów, przyjętej przez rząd japoński.
3. MITSUBISHI ENGELBERG TOURER
MITSUBISHI ENGELBERG TOURER, SUV z trzema rzędami siedzeń, korzysta z systemu Twin Motor PHEV firmy MMC, który został opracowany i sprawdzony w pracach rozwojowych modelu Outlander PHEV. Koncept wzbogacono o elektryczny zespół napędowy kolejnej generacji i system sterowania napędem wszystkich kół.
(1) Układ PHEV
Akumulator trakcyjny o dużej pojemności jest zamontowany pod podłogą, w centralnej części pojazdu. Chociaż napędza go znany system Twin Motor, który wykorzystuje mocne, oszczędne silniki zarówno dla osi przedniej, jak i z tyłu, układ PHEV zyskał kompaktowe rozmiary i został zoptymalizowany pod kątem zapewnienia większej przestrzeni pasażerskiej oraz zaoferowania klientom wersji z trzema rzędami siedzeń.
MITSUBISHI ENGELBERG TOURER dysponuje w trybie jazdy bezemisyjnej zasięgiem przekraczającym 70 km (cykl WLTP)*6, a przy w pełni naładowanym akumulatorze trakcyjnym i pełnym zbiorniku paliwa oferuje łączny zasięg wynoszący ponad 700 km (WLTP). Oznacza to, że pasażerowie mogą cieszyć się płynną, dynamiczną jazdą w pełnej ciszy, typową dla samochodów elektrycznych, przez jeszcze dłuższy czas.
(2) Napęd na 4 koła
Układ przeniesienia napędu wykorzystuje Aktywny System Kontroli Znoszenia (AYC) do kontroli rozdziału momentu napędowego między dwa przednie koła, a także permanentnego napędu na cztery koła za pośrednictwem systemu Twin Motor, który przekazuje moment obrotowy z mocnych, oszczędnych silników zarówno na oś przednią, jak i tylną. Współpracuje ze zintegrowanym układem kontroli napędu na 4 koła Super All-Wheel Control (S-AWC) opatentowanym przez MMC, który zapewnia radykalną poprawę osiągów dynamicznych podczas jazdy, pokonywania zakrętów i zatrzymywaniu się, poprzez integralne sterowanie siłą hamowania każdego koła (system ABS) oraz kontrolowanie mocy silników napędzających przednie i tylne koła (Active Stability Control - ASC*7).
Oto film do publikacji, przedstawiający Mitsubishi ENGELBERG TOURER CONCEPT https://press.mitsubishi.pl/wideo/kategoria/14682
1: Litera „M” w nazwie “MI-TECH” oznacza Mitsubishi, natomiast „I” symbolizuje inteligencję (Intelligent), pomysłowość (Ingenious) i inspirację (Inspired). „Tech” to skrót od technologii, który odnosi się do wielu zaawansowanych technicznie rozwiązań technologicznych, wprowadzonych przez MMC w tym modelu.
*2: 23 i 24 października trwają dni prasowe, dla publiczności salon będzie otwarty od 25 października do 4 listopada.
*3: „Drive your Ambition” to slogan koncernu MMC i komunikat, który sygnalizuje zaangażowanie firmy w wartości i aspiracje kierowców, a także pragnienie poszerzania horyzontów i podejmowania nowych wyzwań.
*4: Napęd (S-AWC) na cztery koła opracowany przez Mitsubishi.
*5… Atywna Kontrola Znoszenia. System, który kontroluje podział momentu i siłę hamowania między kołami z prawej i lewej strony, by reakcje pojazdu wiernie, a przy tym bezpiecznie odzwierciedlały zamiary kierowcy. Korzysta przy tym z informacji na temat kąta skrętu kierownicy, stopnia znoszenia, wielkości momentu napędowego, ciśnienia hamowania, prędkości kół i innych danych, aby dokładnie określić zamiary kierowcy i zachowanie pojazdu.
* 6: WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure), to cykl pomiarowy opracowany do pomiaru zużycia paliwa, poboru energii, zasięgu i emisji spalin w warunkach jazdy miejskiej, pozamiejskiej, na autostradzie w uśrednionym czasie przy różnych stylach użytkowania pojazdu.
*7: System stabilizacji toru jazdy Zmniejsza niestabilność zachowania pojazdu pojawiającą się na śliskich nawierzchniach lub wynikającą z nagłych działań kierowcy.
Specjalna strona prasowa dotycząca Tokyo Motor Show 2019 https://library.mitsubishi-motors.com/tms2019/
O MITSUBISHI MOTORS
Mitsubishi Motors Corporation to działający w branży motoryzacyjnej producent o zasięgu międzynarodowym, z siedzibą w Tokio, który zbudował konkurencyjną przewagą na rynku pojazdów typu SUV i pick-up oraz elektrycznych i hybryd ładowanych z gniazdka PHEV. Odkąd grupa Mitsubishi wyprodukowała swój pierwszy samochód, ponad sto lat temu, wykazaliśmy się ambitnym i często rewolucyjnym podejściem, rozwijając nowe klasy pojazdów i wprowadzając technologie wyznaczające granice nowoczesności. Strategia marki, tkwiąca w genach Mitsubishi Motors, trafi do gustów ambitnych kierowców, gotowych rzucić wyzwanie konwencjom i zdecydować się na zmiany. Zgodnie z tą filozofią, Mitsubishi Motors wprowadziło w roku 2017 nową strategię marki, wyrażoną w sloganie „Drive your Ambition” - połączenie osobistego zaangażowania i ekspansywnego nastawienia oraz odzwierciedlenie stałego dialogu między marką a jej klientami. Dzisiaj Mitsubishi Motors angażuje się w działania inwestycyjne, w innowacyjne technologie, atrakcyjne projekty i rozwój produktów, dostarczając klientom na całym świecie ekscytujące pojazdy, znane z wyrazistego charakteru.