Model A 2 period.jpg

MITSUBISHI MODEL A

HISTORIA MOTORYZACJI

MITSUBISHI PIONIEREM MOTORYZACJI

Mitsubishi Model A otrzymał tytuł Samochodu Historii

W o Mitsubishi , Aktualności
Opublikowano 20 lis 2019

MITSUBISHI MOTORS CORPORATION (MMC) ogłasza, że Mitsubishi Model A, który stanowił podwaliny produkcji samochodów, został wybrany przez organizację non-profit Japan Automotive Hall of Fame* (JAHFA), jako Samochód Historia - ten, który odcisnął piętno doskonałości w historii japońskiej motoryzacji.

W ślad za prototypem, który powstał latem 1917 roku, Mitsubishi Model A został ukończony w listopadzie 1918 roku. Do 1921 roku wyprodukowano 22 samochody. To pierwszy, seryjnie produkowany japoński samochód, budowany i sprzedawany z myślą o masowej produkcji. Uznaje się go również za samochód mający wielkie znaczenie w historii japońskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Ponieważ w tamtych czasach nie było wielu specjalistycznych, motoryzacyjnych narzędzi i maszyn, pierwsze Mitsubishi Model A zbudowano ręcznie, przy użyciu młotów i dłut. Drewniane nadwozie polakierowano, a wewnątrz wykorzystano luksusową, brytyjską wełnianą tkaninę. Bez rysunków projektowych i przy niewielkiej wiedzy na temat silników benzynowych, karoserii, czy wnętrz oraz bez doświadczenia w procesach produkcyjnych, inżynierowie Mitsubishi pokonali wiele trudności i udowodnili, że krajowa masowa produkcja samochodów jest możliwa.

Mitsubishi Model A został zaprojektowany w stoczni Kobe - w firmie Mitsubishi Shipbuilding, znanej dziś jako Mitsubishi Heavy Industries (MHI). Firma MITSUBISHI MOTORS CORPORATION odłączyła się od MHI w 1970 roku. Replika Mitsubishi Model A, zrekonstruowana z wykorzystaniem dokumentów z epoki jest eksponowana w Mitsubishi Auto Gallery w mieście Okazaki, w Prefekturze Aichi. (https://www.mitsubishi-motors.com/jp/company/facilities/autogallery  - strona tylko po japońsku).

* JAHFA - Japan Automotive Hall of Fame: Jej misją, jako organizacji non-profit, jest upamiętnienie osiągnięć ludzi, którzy przyczynili się do budowy i rozwoju dzisiejszego japońskiego przemysłu motoryzacyjnego, a także tych, którzy promowali naukę i kulturę tego przemysłu. JAHFA wprowadza ich do swojej Galerii Sław, by przekazali swoje osiągnięcia przyszłym pokoleniom.

O MITSUBISHI MOTORS
Mitsubishi Motors Corporation to działający w branży motoryzacyjnej producent o zasięgu międzynarodowym, z siedzibą w Tokio, który zbudował konkurencyjną przewagą na rynku pojazdów typu SUV i pick-up oraz elektrycznych i hybryd ładowanych z gniazdka PHEV. Firma w roku 2009 wprowadziła na rynek pierwszy masowo produkowany pojazd elektryczny – i-MiEV, a następnie w roku 2013 model OUTLANDER PHEV - lidera rynków w Japonii i Europie w segmencie hybryd ładowanych z gniazdka. Mitsubishi Motors jest podmiotem globalnym, dzięki zakładom produkcyjnym w Japonii, Tajlandii, Chinach, Indonezji, Filipinach i Rosji, w których zatrudnia łącznie 30 000 pracowników. Modele takie jak PAJERO SPORT / MONTERO SPORT, TRITON / L200 i OUTLANDER mają ważny udział w budowaniu pozycji firmy. Globalna wielkość sprzedaży Mitsubishi Motors w roku fiskalnym 2017 wyniosła 1 101 000 egzemplarzy, a sprzedaż netto 2,19 biliona jenów. Spółka MMC jest notowana na giełdzie w Tokio.


  • Kinga Ossowska
  • PR/Communications Manager&Storyteller
  • kinga.ossowska@astara.com
  • ASTARA Poland Sp. z o.o.
  • 02-677 Warszawa
  • ul. Cybernetyki 10

NEWSLETTER DLA MEDIÓW

Najszybszy sposób by być na bieżąco. Dzięki subskrypcji otrzymasz nasze wiadomości prasowe prosto na swoją skrzynkę e-mail.

Zapisz się